Testator sam zdecyduje, kogo powołać do spadku
UPRAWNIENIA | Jeżeli ktoś chciałby rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci według własnego pomysłu, powinien sporządzić testament.
Dziedziczenie ustawowe jest zasadą przyjętą w przepisach kodeksu cywilnego i obowiązuje bez potrzeby podjęcia jakichkolwiek działań za życia przyszłego spadkodawcy. Pierwszeństwo przed ustawowym ma jednak dziedziczenie testamentowe, ale wymaga ono konkretnego działania, tj. sporządzenia przez przyszłego spadkodawcę przed śmiercią i pozostawienia po sobie ważnego testamentu.
Szczególny dokument
Testament stanowi szczególną czynność prawną (oraz szczególny dokument) już choćby dlatego, że wywoływane przez niego skutki prawne zachodzą dopiero po śmierci spadkodawcy, a zatem testament ma charakter określany w prawie mianem mortis causa. Z punktu widzenia prawa testament jest także jednostronną czynnością prawną, jako że jego sporządzenie wyraża wolę wyłącznie przyszłego spadkodawcy. Jest to również czynność o niezaprzeczalnie osobistym charakterze.
Testament stanowi jedyny możliwy, z punktu widzenia prawa, środek rozrządzenia przez przyszłego spadkodawcę przysługującymi mu prawami i obowiązkami oraz sytuacjami prawnymi, a zatem masą majątkową, która wraz z jego śmiercią staje się spadkiem. Co do zasady bowiem prawo nie dopuszcza zawierania umów ani regulowania innymi czynnościami prawnymi relacji majątkowych z przyszłym spadkodawcą na wypadek jego śmierci. W drodze wyjątku dopuszczono np. opisaną wcześniej umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta